Tekil Mesaj gösterimi
  #118 (permalink)  
Alt 20.12.09, 13:51
HarektOrdusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
HarektOrdusu
Profesör Baykuş

Kaydolma: 14.11.09
Erkek - 14
Teşekkürler: 376
Üyeye 306 kez teşekkür edildi
Tamam Cevap: Doktor derdime çare bul

Joannie demiş ki:
- Aaa sen nasıl fotoğraf çekebiliyorsun pc'den?

Bence sen ilerde çok... başarılı bir iş adamı olacaksın

Doktor yaa ben bu harektordusu arkadaşın ismini bilmiyorum ama.
Monitörde çekeceğin kısmı gör, sonra klavyede orta konsolda -muhtemelen sol üstte- Print Scrn (Sys Rq) diye bir tuş var. Ona bas. Fotoğrafı çektin.
Şimdi Paint programına gel. Düzen sekmesinde yapıştırı seç.
Fotoğrafın yapıştı. Şimdi ekrandaki gereksiz fazlalıkları (araç çubuğu vs) silmek için Fotğrafı sabitlenmemiş haldeyken tut. Mousun 4 tarafı gösteren bi ok olcak. Sol üst köşeye doğru götür (Görünmesin istediğin yere kadar). Bu üstteki ve soltaraftaki fazlalıkarı alacaktır. Sağ taraftaki ve alttaki fazlalıkları almak içinse;
Fotoğrafı yapıştırınca paintin kendi içinde kaydırma çubuğu olmuştur. Altta ve yanda. Ayrıca dediğim gibi taşıyınca Sağda ve altta beyaz zemin ortaya çıkmıştır. Şimdi yapıştırdığın foto nun sabitlenmesi için beyaz yere tıkla veya sol menüden bi araç seç. Artık fotoyu oynatamazsın. Yeniden oynatmak için tekrar yapıştırıp aynı işlemleri tekrarla.
Neyse gelelim sağ ve alttaki fazlalıklara. kaydırma çubuğunu aşağıya ve sağa kaydır. Resimdeki beyaz bölgenin en sağ ve altına inmiş bulunuyorsun. Tam köşedeki piksel boyutundaki mavi noktayı tut. Mouse'n Sol Üstü ve Sğ altı gösterir pozisyondaki okları gösterecektir. Elini sol tuştan bırakmadan, sol üste doğru sür. Taki fotoğraf istediğin şekle gelinceye kadar .
Şimdi fotoğrafın tam istediğin şekilde ve ekrana da sığıyordur.
Dosya menüsünden farklı kaydeti seç. Adı beliele. Fakat alttaki kayıt türüne:
eğer bilgisayarında saklayacaksan, kapladığı yer önemli değil diyorsan ve çözünürlüğün güzel kalmasını istiyorsan "24 bit işlem"i
Eğer internete yükleyeceksen veya az yer kaplamasını istiyorsan jpeg'i seç. Çünkü 24 bit işlemi birçok site kabul etmez çünkü çok yer kaplar. Fakat Jpeg in çözünürlüğü bit işlem kadar güzel değildir.

Daha ayrıntılı fotoğraflarla anlatmak isterdim fakat, vaktim kısıtlı olduğu için yapamıyorum. Ancak haftaya haftasonu yapabilirim [Bkz. imzamın sağ üstte yazan not]
Lütfen kusura bakma.

İsmim Can bu arada.. Senin adında Ekin sanırım, çöp kutusunda bi konuda görmüştüm

Doktor, doktor haftaya haftasonu görüşürüz inş.
Teşekkür Edenler: